У Краснопільській районній державній адміністрації під керівництвом заступника голови Сумської обласної державної адміністрації Миколи Подопригори та голови Краснопільської райдержадміністрації Сергія Хрупи проведено робочу зустріч щодо обговорення актуальних питань та основних напрямків розвитку агропромислового комплексу та сільських територій Сумської області на період до 2020 року

У заходах також взяли участь  голова районної ради Віталій Савоненко, директор Департаменту агропромислового розвитку Сумської обласної державної адміністрації Олександр Маслак, начальник управління агропромислового та економічного розвитку і торгівлі Краснопільської райдержадміністрації Володимир Годуненко, голова об’єднаної територіальної громади Краснопільської селищної ради Юрій Яремчук, сільські голови, керівники структурних підрозділів райдержадміністрації, керівники сільськогосподарських підприємств, в тому числі фермерських господарств, представники громадських організацій.

У ході презентації вищезазначеної Програми Олександр Маслак зупинився на основних напрямах, за якими передбачено фінансування з обласного бюджету. Це зокрема надання місцевим бюджетам субвенції з обласного бюджету для суб’єктів господарювання комунальної форми власності та для підвищення кваліфікації менеджерів органів самоврядування, а також часткове відшкодування витрат за сертифікат виробника органічної продукції, придбання племінних свинок та кнурців (класу «еліта»), придбання племінного молодняку вівцематок, баранів, ярок. Більшість напрямів регіональної підтримки передбачає співфінансування з місцевих бюджетів (сільської/ селищної ради) в обсязі 50%. Тож має бути прийнята відповідна програма на місцевому рівні. Загалом у 2018 році на такі напрями фінансової підтримки в обласному бюджеті передбачені кошти на суму майже 6 млн грн.

Також обговорювались питання щодо розвитку галузі молокопереробки, садівництва, умов надання субвенцій, розвитку органічного землеробства, фінансової підтримки на придбання молодняка для розвитку свинарства, підвищення кваліфікації менеджерів органів місцевого самоврядування, процедури отримання фінансової підтримки, розвитку сільськогосподарської обслуговуючої кооперації, участі у соціальних проектах агрокомпаній та державних регіональних програмах, створення сімейних фермерських господарств, створення дорадчої сільськогосподарської служби, розвитку малого та середнього підприємництва, фінансової підтримки з державного бюджету,  часткової компенсації придбаної сільськогосподарської техніки, доступного кредитного ресурсу.

Та присутні на заході керівники фермерських та великотоварних сільськогосподарських господарств, голови сільських рад не лише слухали запропоновану їм теорію, а й підняли ряд актуальних питань, з якими вони ледь не щодня зіштовхуються у своїй практичній роботі на землі, а це страхування посівів сільськогосподарських культур, проведення аукціонів з передачі права оренди земель сільськогосподарського призначення, проведення землевпорядних робіт в прикордонній зоні, організацію сімейних ферм, паперову бюрократію у Держгеокадастрі тощо.

– Наше фермерське господарство постраждало внаслідок літньої стихії минулого року. Приїздили ряд комісій, але жодної копійки відшкодовано не було, – розповідає директор ФГ «Злак» Ф. І. Климашівський. – Страхові компанії не надто беруться за такий вид послуг. Як наслідок маємо багатомільйонні збитки, натомість аргументи доходять до абсурду, мовляв, компенсація передбачена в разі збитків в цілому по району від 30 до 60%, а те, що в конкретному господарстві знищено 95 відсотків врожаю – так то «нормальний» стан справ на думку експертів.

– Не всі дрібні сільгоспвиробники, особливо ті, що лише починають свою діяльність і не мають змоги утримувати юристів, витримують існуючу бюрократію і паперову тяганину, – не мовчали присутні . –  Фермер вміє вирощувати хліб, але він не може цього робити, бо змушений місяцями штурмувати кабінети відповідних установ, зрештою хтось відмовляється від справи свого життя, хтось просто йде в тінь.

Не спроможні дрібні аграрії району витримати конкуренцію на земельних аукціонах  із великими агрохолдингами.

Дивна річ, але потерпають сільгоспвиробники одночасно  від… прикордонників і контрабандистів. Сільські голови, власники паїв та сільгосптовариства розповідають, що прикордонники без їх відома встановлюють інженерні спорудження, копають рови, які мало стримують контрабандистів. Останні, «прокладаючи» власні маршрути поза ровами, винищують посіви на сільгоспземлях, наносячи тим самим збитки їх власникам.

– У повноваження Краснопільської РДА входить підписання договорів оренди так званих не витребуваних паїв. Створена комісія по розгляду звернень сільгоспвиробників для видачі в оренду не витребуваних паїв. На першому засіданні була внесена пропозиція укладати договора оренди від 10 до 12% , – пояснює голова Краснопільської РДА С. В. Хрупа. – Кожна заява розглядається окремо. Якщо сільгоспвиробник має велике соціальне навантаження, у нього працює багато найманих працівників, якщо землі прилягають до державного кордону – то ставимо 10%, якщо товариство лише сіє і збирає врожай, мало переймаючись проблемами громади, то, вибачте, буде платити 12% А щодо інженерних споруд, якщо їх не буде, то де гарантія, що завтра посіви знищуватимуть не погодні стихії, а ворожі танки? Є закон і його потрібно виконувати.

Голова районної ради Віталій Савоненко акцентував увагу присутніх на програмі розвитку агропромислового комплексу та сільських територій Краснопільського району на період до 2020 року та програмі розвитку малого та середнього підприємництва у Краснопільському районі на 2017-2019 роки.

«Необхідно більш активно інформувати населення щодо можливостей здійснення сімейного аграрного бізнесу, розвитку сімейного фермерства, сільськогосподарських кооперативів  для забезпечення самозайнятості населення району, збільшення їхнього добробуту», – зазначив Віталій Савоненко.

– У кожного своя робота, комусь займатись теорією, а нам землю обробляти на практиці. Але чомусь саме в містах більше знають, як нам, селянам, краще це робити.  Та  щодня переконуємося, що краща допомога – це просто не заважати, – поділився після семінару один із фермерів району.

Інф. «Перемоги»

Є НОВИНИ? ЦІКАВІ ТЕМИ? ПИШІТЬ  motsnyi1976@ukr.net

ТЕЛЕФОНУЙТЕ 050-064-94-14