Для нормальної життєдіяльності майже всіх риб, що є в наших водоймах, повинні бути сприятливі природні умови. Щороку в зимовий період із встановленням льодового покриву на водоймах, виникає загроза задухи риби.

Серед головних показників якості води для життя риб та інших водних біоресурсів у водоймах є концентрація розчиненого кисню. Кисень проникає у воду з атмосфери та частково виділяється в самій водоймі, в результаті життєдіяльності рослинних організмів – фотосинтезу. За науковими даними мінімум вмісту кисню (мг/дм3) у воді в зимовий період для виживання риб для різних видів різний: щука, окунь, плітка, короп, лящ – 4,0; вугор річковий – 3,6; білий амур – 3,0; найбільш витривалими до вмісту кисню є в’юн (0,8), карась сріблястий (1,0), лин (2,0). Мінімально допустима рибогосподарська норма становить 4,0 мг/дм3.

Але у водоймі запаси кисню витрачаються на процеси гниття решток рослин і тварин (мертвої органіки), які нагромадились на дні водойми за весняно-літній період. На окислення мертвої органіки потрібно багато життєдайного газу.

Враховуючи те, що процеси поглинання кисню у зимових водоймах не припиняються ні на мить, фотосинтезуюча здатність водоростей мінімальна (проходить лише в короткий денний час доби, та й не інтенсивно), за відсутності надходження кисню з повітря через льодоставі запаси розчиненого у воді кисню дуже виснажуються – утворюються, так звані, мертві зони, виникає задуха та, як наслідок, масова загибель риби, інших водних живих організмів.

Ознакою різкого зниження кисню у водоймі є скупчення біля поверхні води в прорубаних лунках молоді риб, водних жуків та плаваючих личинок комах. Риба масово виходить із зимувальних ям в пошуках багатих на кисень джерел. Це вже сигнал на сполох – ситуація критична!

Найкращим та доступним заходом попередження задухи є прорубування ополонок (для забезпечення доступу атмосферного кисню).

А щоб ці ополонки не замерзали та довго слугували джерелом насичення води киснем, потрібно в них вставляти снопики, виготовлені з трубчастих стебел рослин (наприклад тих, які ростуть по берегах водойм). Також проводять аерацію води. Для цього використовують підвісні мотори. Перемішування води з повітрям збагачує її киснем. Аерацію води проводять при допомозі мотопомп, відкачуючи її на лід з метою подальшого стоку в ополонку.

Хороші результати дає встановлення повітряних компресорів, які накачують повітря через сифони, що встановлюють на дно водойм.

Сумський рибоохоронний патруль закликає всіх рибалок області, орендарів ставків, користувачів та взагалі всіх небайдужих громадян допомогти рибі перезимувати, попередити масову загибель водних живих ресурсів у річках, ставках, озерах, водосховищах області шляхом прорубування та облаштування ополонок. Такі роботи слід виконувати обережно, із дотриманням заходів безпеки на кризі.

Про всі випадки ускладнення екологічного стану, виявлення передумов виникнення задухи інформуйте на «гарячу» лінію рибоохоронного патруля (096) 838-25-70 або на всеукраїнську безкоштовну «гарячу» лінію:   0-800-50-52-50.

Зимівля дуже важливий в житті риби час і нам необхідно приходити їй на допомогу в потрібний момент. Тільки загальними зусиллями ми зуміємо зберегти рибні запаси наших водойм.

Є НОВИНИ? ЦІКАВІ ТЕМИ? ПИШІТЬ  motsnyi1976@ukr.net

ТЕЛЕФОНУЙТЕ 050-064-94-14