Нещодавно у Краснопільській гімназії відбувся “День американської освіти” у рамках проекту “Будь успішним”, коли всі шість уроків для учнів 5-11 класів проводилися англійською мовою волонтерами Корпусу миру, які працюють у Сумській області. Гімназисти, як гостинні господарі, підготували невеличкий вітальний концерт для американських добровольців, зустрівши їх у спортивній залі танцями і піснями, а ті, в свою чергу, подякували за теплий прийом і відрекомендувалися. Після цього всі присутні розійшлися готуватися до початку уроків.

Тож на свято до нашої гімназії зголосилися приїхати п’ять волонтерів: Гейб і Джейкоб з Лебедина, з Тростянця – Джеклін, Ромен – Медісон, Сум – Стівен. Четверо з них трудяться у навчальних закладах з викладання англійської мови як іноземної, лише Стівен працює у напрямку розвиток громад. На англомовних уроках учні і вчителі спілкувалися з волонтерами про історію, політику, географію, музику, свята і традиції, фільми американців.

2

Біля гімназійної дошки оголошень гамірно, адже там розклад сьогоднішніх уроків, і тут Юлія Василівна Підопригора, вчитель англійської мови, куратор, яка опікується  гімназійною волонтеркою Рейвен. Далі помічаю учнів Краснопільської ЗОШ І-ІІІ ступенів у супроводі А.П.Янкової, вчителя англійської мови цієї школи.

– Юліє Василівно, – запитую, куратора проекту, – учнів інших шкіл ви теж запрошували?

– Так, цього разу ми вирішили запропонувати педагогам і школярам з інших загальноосвітніх навчальних закладів нашої територіальної громади відвідати ці заняття. Сьогодні тут є представники Краснопільської ЗОШ,  Самотоївки, Чернеччини, Хмелівки, Осоївки.

– Чи можна мені побувати на уроках, – запитую.

– Так, звичайно, можете завітати на будь-який.

3

Отримавши дозвіл, йду разом з Юлією Василівною  на урок про американські фільми до 7-класників. Його проводив Джейкоб, який працює у Лебединському педучилищі. Звісно, він спілкувався, як на мене, бездоганною англійською, і це трохи приголомшило учнів, не говорячи вже про  авторку цих рядків. Спочатку діти почувалися не впевнено, потім діалог трохи налагодився.

4

Після закінчення уроку прошу поділитися враженнями С.Л.Загорулько, вчителя англійської мови Осоївського НВК.

– Цікавий, змістовний, насичений урок, хочеться, звичайно, побільше таких зустрічей,  дійсно таке невимушене спілкування багато, що може дати і учням, і педагогам, – говорить Світлана Леонідівна.

Другим уроком, відвідала музику, проводила його волонтерка нашої гімназії Рейвен для 10-11 класів. Він перетворився на жваві, веселі ігри, бесіди про напрями американської музики, відомих артистів і т.ін.

5

6

На перерві зустрічаю С.С.Зінченка, – директора Краснопільської гімназії.

– Ви не були на уроці географії? Сходіть обов’язково, Джеклін емоційно і доступно спілкується з учнями, сама така ніби на “мотузочках”, а головне – видно що це цікаво і дуже сподобалося нашим вихованцям, – захоплено розповідає Сергій Степанович.

Як же пропустити такий урок, йду до класної кімнати, де проводить заняття Джеклін, у коридорі помічаю двох дівчаток.

– Ми з Хмелівської школи, учениці 11 класу і 6 класу, – розповідають про себе мої співрозмовниці, – вирішили на волонтерські уроки ходити разом, адже вони однакові для всіх, а вдвох відчуваємо себе впевненіше.

Лунає дзвоник. У класі з’являється усміхнена, безпосередня Джеклін, урок починає зі знайомства з кожним учнем.

8

Далі все так, як і говорив директор гімназії, жваво сама розповідає і уважно слухає відповіді. Ще звернула увагу на її підготовку до заняття, адже крім комп’ютера і екрану, вона використовувала матеріали на паперових носіях, які підготувала власноруч.

9

7

На уроці про політику у 9 класі, учні поділились на команди, отримали завдання створити і презентувати свою партію.

Про американські свята і традиції учні спілкувалися з Медісон, яка “підсолоджувала” їхні правильні відповіді карамельками і щирою посмішкою.

10

11

Урок історії викладав Гейб, використовуючи Інтернет, він теж мав зворотній зв’язок з вихованцями. Але головне, мабуть, що кожен з волонтерів вживав час від часу українську мову для кращого розуміння їх учнями, і цим ще більше розташовував до простого спілкування.

12

13

14

15

Пізніше Юлія Василівна Підопригора відповіла ще на декілька запитань.

– Хто був ініціатором проведення такого Дня у вашому навчальному закладі?

– Коли у нас працювала Джуліана, вона запропонувала зробити такий День, запросила своїх друзів-волонтерів, але тоді це було тільки для учнів 9-11 класів. Зараз вже ми вийшли з пропозицією до Рейвен, вона погодилася і також її друзі з 52 групи Корпусу миру зголосилися завітати до нас і провести заняття для учнів.

– Розкажіть будь ласка, Юліє Василівно, які ще заходи проводяться волонтером у гімназії?

– Для початкової школи щосереди діє розмовний клуб, тож всі охочі можуть відвідувати його. Для старших – у четвер діє гурток “Exchange programme YFU”, де учні мають можливість спілкуватися, робити проекти, обмінюватися досвідом, ділитися інтересами засобами інтернету з учнями-представниками інших країн. За виконані завдання учням нараховуються бали і є можливість отримати сертифікат про проходження даної програми.

– Юліє Василівно, скільки уроків проводить волонтер, чи в усіх класах?

– У нас командна робота. Рейвен проводить уроки у парі або з Надією Семенівною Якубою, або зі мною, в залежності від того хто, з вчителів у якому класі викладає. Взагалі у волонтера має бути навантаження не менше 18 годин, у Рейвен їх 19 плюс все, про що говорилося вище.

– Які ще маєте плани надалі?

–  У березні вже проводили семінар на базі гімназії для вчителів іноземної мови нашої громади, який мав назву “Мотивація та її роль на уроках англійської мови”, підготувала презентацію Рейвен, у травні теж плануємо ще семінар. Також кілька років поспіль у червні у нас діє мовний табір, здебільшого для учнів 5-9 класів, залучаємо до нього наших колишніх випускників, а зараз студентів вищих навчальних закладів, для яких англійська – майбутня спеціальність. Вже у такому таборі нам допомагали Катя Вербенко і Михайло Патлань. Ще хочемо провести наметовий табір учнів-лідерів нашої громади.

Також Юлія Василівна, допомогла поспілкуватися з Рейвен – волонтером, яка трудиться у Краснопільській гімназії.

16

– Рейвен, як працюється у гімназії?

– Для мене це друга домівка. Все подобається, особливо додаткові заняття, на них розкриваються особисті якості дітей. Методи навчання у американських і українських школах різні.           В Америці англійську як предмет вивчають до 7 класу. У гімназії я не викладаю граматику, веду лише фонетику, навчаю правильної вимови і т.д. Буваю на уроках інших вчителів, це цікаво.

– Які умови проживання у сім’ї краснопільчан, міс Мур, чи влаштовують?

– Дуже добрі. Живу у сім’ї Олега і Олени Толстоноженків, товаришуємо. Дуже їм вдячна. З їхнім сином Стасом, граємо в комп’ютерні ігри. Мешкаю у них в окремій кімнаті, разом вивчаємо мови – вони мене вчать української,  я їх – англійської. Кухарюємо разом українські і американські страви, недавно я готувала  страву “тако”.

– Як проводите дозвілля?

– Кілька разів була у Палаці культури у спортивній залі, грала у футбол, іноді бігаємо з Оленою і її подругою Наталею на стадіоні. Мрію про велосипед, хочу побачити побільше Краснопілля.

– Рейвен, за домом сумуєте?

– Ні. В США я жила сама, з 15 років подорожую світом, побувала у Домінікані, Португалії, Уельсі, Англії, Канаді, Франції. У мене у серпні і грудні відпустки, тоді навідаю Америку.

– Дякую дуже, Рейвен, і Вам Юліє Василівно, успіхів!

О.КИСЛЕНКО. 

Газета “ПЕРЕМОГА” від 20 квітня

Є НОВИНИ? ЦІКАВІ ТЕМИ? ПИШІТЬ  motsnyi1976@ukr.net

ТЕЛЕФОНУЙТЕ 050-064-94-14