Микільський Військовий собор, де відбулася перша літургія українською мовою. Збудований архітектором Й. Д. Старцевим на кошти гетьмана Івана Мазепи у 1690–1696 р.р. Знищений більшовиками у 1934 році.

У Київській православній митрополії сформувалась ціла низка особливостей, які відрізняють її від російської. Тут не було «сліпого слідування» обрядам чи вказівкам церковного або ж державного керівництва, натомість апелювали до норм Євангелія. До того ж, громади самі обирали собі священиків.

Про це в ефірі проекту «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» (на телеканалі ZIK) розповів доктор історичних наук Арсен Зінченко.

180709_A_Zinchenko

Церковне середовище в Україні є надзвичайно консервативним. До того ж, воно дуже зросійщене.

«З кінця ХVІІІ століття до початку ХХ в Україні на всі дев’ять єпархій лише один раз архієреєм призначили українця – Парфенія Левицького. Решту ж присилали росіян», – розповів Зінченко.

Та саме цей єдиний український архієрей став ініціатором визнаного синодом, канонічного перекладу Євангеліє українською мовою.

«Тож, коли тепер московські попи, кажуть, ніби немає перекладів Євангеліє українською, це неправда», – зауважив історик.

До того ж, тодішньому вищому єпископату була притаманна реакційна імперська налаштованість. Адже, як правило, більшість із церковників входила до радикальної націонал-шовіністичної і монархічної партії «Союз російського народу».

«Особливо реакційним було саме київське духовенство. І Волинську гілку тривалий час очолював архієпископ Антоній Храповицький. Він був запеклим україножером, який згодом, після перемоги більшовиків, очолював Російську православну церкву закордоном», – зазначив Зінченко.

За словами експерта, саме Храповицький у травні 1918 року був незаконно обраний Київським митрополитом.

«Група автокефалістів хотіла, щоб Київського митрополита як очільника всієї української церкви обрав Всеукраїнський собор. Натомість Антоній Храповицький все підлаштував таким чином, щоб його обрали на Церковному соборі Київщини. Він очолював лише Київщину, відтак, для всієї України не було єдиного духовного керівника», – розповів історик.

180709_A_Zinchenko_V_Lypkivskyi

Василь Липківський – перший митрополит Київський і всієї України відродженої 1921 року Української Автокефальної Православної Церкви. За вироком «трійки» НКВД Василя Липківського розстріляли в Києві 27 листопада 1937 року у віці 73 років.

У свою чергу доктор історичних наук Ірина Преловська додала: перший митрополит УАПЦ Василь Липківський наполягав на тому, що «після Петра Могили» відбулось неканонічне та протиправне приєднання Української православної церкви Московським царством, а згодом – Російською імперією. Тому проголошуючи свою церкву автокефали вважали, що просто відновлюють історичну справедливість через повернення Київської митрополії часів Петра Могили.

«Почасти, в устрої цієї церкви пропонувалось повернутись до першохристиянських засад будівництва самих парафій, як малесеньких церков. Планували відродити те, що вважали наслідком негативного впливу імперій – Візантійської та Російської. Адже ті дуже сильно позначилися на політиканстві церковних структур», – зазначила Преловська.

180709_Mykilskyi_sobor2

Арсен Зінченко зазначив: у практиці Київської митрополії сформувалась ціла низка особливостей, які відрізняли її від російської.

«Передовсім, це пов’язано із самою природою української духовності. Тут відбувалось не сліпе слідування обрядам чи вказівкам церковного начальства або царів. Тут апелювали до норм Євангелія. Саме ця євангеличність і чітко простежується в УАПЦ часів Митрополита Липківського», – переконаний Зінченко.

Окрім того, у Київській митрополії існував і принцип виборності не лише священників, яких обирала громада, а й митрополитів та єпископів.

«Вже потім вони одержували благословенну грамоту від Константинопольського патріарха. Власне, цим, чи не єдиним моментом, і обмежувалась залежність Київської митрополії від Царгорода», – зазначив Арсен Зінченко.

Джерело:
https://zik.ua/news/2018/07/09/istoryk_rozpoviv_chym_kyivska_mytropoliya_vidriznyalas_vid_rosiyskoi_1362083
понеділок, 9 липня, 2018, 11:14
Суспільство
Історик розповів, чим Київська митрополія відрізнялась від російської

Про історію автокефальної церкви на українських землях читайте також тут:
https://nv.ua/ukr/radio/place-in-history/mistse-v-istoriji-avtorska-prohrama-marini-fialko-hist-arsen-zinchenko-efir-vid-260418-2466947.html