31 серпня 2018 року – останній день використання в Україні аналогової технології  телевізійного мовлення відповідно до Плану використання радіочастотного ресурсу України.

Про терміни відключення

Аналоговий сигнал не вимикатиметься на територіях з особливим режимом мовлення. Також Національна рада вУкраїни з питань телебачення і радіомовлення несла до Кабінету Міністрів України пропозицію щодо необхідності збереження аналогового мовлення на прикордонні, де існують ризики інформаційного впливу країни-агресора, і для Суспільного мовлення (НСТУ) та місцевих компаній, які не мають цифрових ліцензій.

Таким чином, 758 передавачів продовжать роботу до кінця року, в тому числі 99 передавачів – на кордоні з РФ.  До 31 грудня 2018 року аналогове мовлення збережеться у 16 населених пунктах Сумської, Харківської та Чернігівської областей, оскільки ця територія є прикордонною з країною-агресором. Зокрема, у  Сумській області передавачі працюватимуть у Шостці, Білопіллі, Сумах, Тростянці, Охтирці. Відповідно на Сумщині в аналоговому форматі в ефірі транслюватимуться 18 телеканалів, в тому числі місцеві.

Цифрові ліцензії з 2011 року мають сумські телеканали АТВ, UA:СУМИ, ВІДІКОН.

Про цифрове телебачення

Головна перевага цифрового телебачення для глядача – це можливість дивитися безкоштовно 32 канали. В другу чергу – вища якість зображення та звуку. А ще додаткова кількість інтерактивних послуг в залежності від потреб ринку та можливостей самих операторів (архів ТВ-передач і запис ТВ-передач, вибір мови та субтитрів, замовлення фільмів тощо).

Вимкнення аналогового сигналу зачіпає тих глядачів, які дивляться телевізор за старою технологію – через ефірну антену. Для володарів стареньких телевізорів є  два варіанти:  придбати новий телевізор, здатний приймати цифровий сигнал (у продажу наявні сучасні телевізори за ціною від 3,5 тисяч гривень із вже вмонтованим тюнером), або придбати та встановити цифровий тюнер і дециметрову антену.  Але перед тим, як придбати тюнер, треба переконатися, що прийом цифрового ефірного телебачення у даному населеному пункті в принципі можливий. Така інформація є в районних державних адміністраціях.

Для користувачів аналогового телебачення є також альтернативні  варіанти прийому телевізійного сигналу  – супутникове, кабельне телебачення, з використанням технології  IPTV або OTT. Люди повинні самі обрати, який спосіб для них вигідніший (або можливий на даній території).

Абоненти, які користуються послугами операторів кабельного телебачення, або мають супутникові  тарілки, можуть не хвилюватися – їх цей процес не зачепить.

На даний час українці можуть приймати у цифровому форматі теоретично 32 канали (UA: ПЕРШИЙ, ІНТЕР, УКРАЇНА, 1+1, НТН, К1, ІСТV, ЕNTЕГFILM,  ZOOM,  ІНДІГО  TV, СТБ, ТЕТ, К2, НОВИЙ, М1, 5 КАНАЛ та інші). А фактично – 30 (канали ВІНТАЖ і БІЗНЕС не виходять в ефір).

На жаль, на деяких територіях Сумщини кількість цифрових каналів дещо обмежена (працюють не всі 4 мультиплекси). Також деінде відсутні регіональні телевізійні канали UA:СУМИ, АТV, ВІДІКОН, які доносять інформацію саме про події в області. Заважають прийому сигналу складний рельєф місцевості, віддаленість від веж Концерну РРТ, де встановлені передавачі, та погодні умови.

Про тюнери

Моніторинг цінових пропозицій  на сайтах та у сумських магазинах торговельних мереж «Comfy», «Eldorado», «Фокстрот», проведений представництвом Національної ради у Сумській області наприкінці червня, зафіксував коливання вартості цифрових тюнерів у межах 399- 650 грн., антен – від 269 до 539 грн.

Національна рада на початку липня цього року написала звернення до основних торговельних мереж електронної побутової техніки з проханням передбачити в продажу необхідного обладнання для прийому ефірних цифрових програм, зокрема, і так званих «бюджетних варіантів» для задоволення потреб малозабезпечених верств населення.

За ініціативою Національної ради керівництво Сумської обласної державної адміністрації  організувало зустріч з представниками найбільших торговельних мереж побутової техніки, що працюють у Сумах. Менеджер одного з найбільших сумських центрiв побутової техніки розповів, що ще два тижні тому у наявності було 250 приладів, і всі були швидко розпродані.  За його словами, магазини не встигають за попитом. Наразі великі торговельні центри просять постачальників відправляти такий затребуваний товар авіасполученням, щоб якнайшвидше виставити його на прилавки.

На жаль, магазини скористалися збільшенням попиту та підняли ціни. Облдержадміністрація звернулася з проханням до представників торговельних мереж максимально задовольнити попит населення на цифрові приймачі та не піднімати ціни.

У 2012 році за державні кошти було придбано та роздано людям близько 800 тис. тюнерів (це в масштабах країни). Зокрема, за даними Департаменту праці та соціального захисту Сумської ОДА найбільша кількість заяв тоді надійшла від мешканців  м. Шостки, найменша –  з Великописарівського району.

Білопільський               3726

Буринський                  1788

В.Писарівський            1133

Глухівський                  2480

Конотопський              1919

Краснопільський          1921

Кролевецький               2022

Лебединський              1456

Л.Долинський              1514

Недригайлівський        1092

Охтирський                  2553

Путивльський               1879

Роменський                  2230

С.-Будський                 1389

Сумський                       3246

Тростянецький             2516

Шосткинський             1595

Ямпільський                 2088

м. Глухів                         1593

м. Конотоп                              4097

м. Лебедин                     1446

м. Охтирка                     2529

м. Ромни                        1541

м. Шостка                      9269

м. Суми                           5230

Відтоді змінилася структура населення, тому на даний час Національна рада рекомендує органам місцевої влади та місцевого самоврядування самім визначитися, які категорії населення потребують забезпечення безкоштовними тюнерами та, за необхідності, розробити та реалізувати місцеву  соціальну програму по забезпеченню цифровими тюнерами малозахищених верств населення. На початку серпня це питання також розглядалося на апаратній нараді при голові Сумської ОДА.

За підсумками наради  доручено головам районних державних адміністрацій та рекомендовано міським головам та керівникам ОТГ розробити та внести на розгляд сесій місцевих рад відповідні програми забезпечення громадян засобами доступу до цифрового мовлення, зокрема, малозабезпечених осіб, осіб похилого віку, а також залучити до вирішення цього питання інші джерела фінансування, не заборонені законодавством. Тобто, на даний час це зона відповідальності місцевих органів самоврядування.

Про територію покриття

На території Сумської області завжди були проблеми і з прийомом аналогового сигналу. Згідно з даними Сумської філії Концерну РРТ найбільше охоплення населення області аналоговим телевізійним сигналом   мали суспільний мовник UA:ПЕРШИЙ (90,38%), канали 1+1 (95,57%), ІНТЕР (59,65%). Впевнений прийом аналогового сигналу фіксувався в радіусі дій передавачів, встановлених на вежах Сумської філії Концерну РРТ у Білопіллі, Сумах, Тростянці, Шостки.

До зон  низької інформаційної насиченості традиційно відносилися Великописарівський, Глухівський, Краснопільський, Липоводолинський, Путивльський, Середино-Будський райони.

Ось, наприклад, на території Краснопільського району у селах Грабовське, Покровка, Майське, Новоолександрівка, Славгород, Рясне, Лісне, Мар’їно, Проходи вели мовлення в аналоговому форматі тільки 2-3  українських  канали  (UA:ПЕРШИЙ, 1+1, ІНТЕР). Аналіз покриття районів та співбесіди з головами РДА виявили, що перехід на цифровий телевізійний формат мовлення дасть змогу мешканцям даних населених пунктів за допомогою цифрового тюнеру дивитися 32 українських канали.

Де отримати консультацію

Інформація про тюнери, їх модифікації є на сайті Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.

Також детальна інформація щодо цифрового стандарту міститься в інструкції до кожного сучасного телевізора. У розділі «Технічні характеристики» повинна бути зазначена  підтримка цифрового стандарту DVB-T/T2 MPEG-4. Така ж інструкція є і для кожного тюнера. Крім того, продавці-консультанти повинні надавати інформацію, як правильно підключити тюнер та антенну.

До інформування населення Сумської області про вимкнення  аналогового телебачення і перехід на цифровий стандарт мовлення залучені фахівці Державної установи «Сумський обласний контактний центр «Відкрита влада». Працівники обласного call-центру пройшли спеціальне навчання із залученням методичних рекомендацій, підготовлених Національною радою. Оператори «гарячої лінії» також отримали перелік основних типових запитань і відповідей на них стосовно переходу на цифрове мовлення. Телефони Державної установи «Сумський обласний контактний центр «Відкрита влада» розміщені на сайтах районних державних адміністрацій області – (0542) 66-33-77 (безкоштовно для жителів м. Суми та Сумського району), 0-800-301-501 (безкоштовно для жителів Сумської області).

2

        Лариса Якубенко,

Представник Національної ради України

з питань телебачення і радіомовлення у Сумській області

Є НОВИНИ? ЦІКАВІ ТЕМИ? ПИШІТЬ motsnyi1976@ukr.net

ТЕЛЕФОНУЙТЕ 050-064-94-14