Уже четвертий рік поспіль 14 жовтня наша країна відзначає День захисника України. Нове свято прийшло на зміну радянському 23-му лютому і стало частиною ґрунтовної декомунізації української армії. Загалом за останні чотири роки у Збройних силах відбулось багато змін: вони зросли кількісно, отримали нове озброєння та почали переходити на стандарти НАТО. Зібрали п’ять найцікавіших фактів.

Рекордне фінансування

На сьогодні зарплата рядового українського солдата складає 7,5 тисяч гривень, офіцерського складу – 10 тисяч гривень. Якщо порівнювати ці суми із грошовим забезпеченням 2014 року, то зарплата військових зросла у 3 рази.

Вищу платню отримують військові на Донбасі. Рядовий, який виконує завдання у зоні бойових дій, заробляє 17 тисяч гривень. Більші оклади у десантників і морської піхоти, вони  сягають 20 тисяч. Відповідно до проекту бюджету на 2019 рік, з наступного року зарплати військових зростуть ще на 30%.

«Одним з важливих пріоритетних завдань оборонного бюджету є реалізація соціальних гарантій військовослужбовців, насамперед підвищення їх грошового забезпечення, що необхідно для збереження професійного ядра Збройних сил України, Національної гвардії України та інших силових структур», – наголошує секретар РНБО Олександр Турчинов.

Загалом витрати на армію сьогодні складають майже 3% ВВП. У 2018 році Міноборони отримало найбільший за часи незалежності бюджет – 83,3 млрд грн. У наступному році на потреби сектора безпеки й оборони України планують виділити близько 200 млрд гривень.

Декомунізація

Протягом 25 років незалежності Збройні сили користувалися системою знаків розрізнення звань, успадкованою від СРСР. На момент анексії Криму та початку бойових дій на Донбасі українські військові мали схожу форму і такі самі знаки розрізнення, як в агресора. Ситуація потребувала вирішення, і у 2016 році Президент Петро Порошенко затвердив зміни. З погонів українських військових прибрали радянські зірки, змінили колір одягу і головних уборів. Тепер уніформа Сухопутних військ – захисно-зелена, Повітряних сил – сіро-синя, Спеціальних сил операцій –  сіро-сталева. Бійці ВДВ змінили блакитний берет на темно-бордовий.

В Управлінні матеріального забезпечення Збройних сил пояснюють, що змінився не тільки вигляд форми, а й її якість. Головний принцип в одязі військових – багатошаровість. За цим стандартом уже одягають десантно-штурмові підрозділи, сили спецоперацій та морську піхоту. При цьому залежно від звання боєць повинен мати від 40 до 70 предметів спорядження. Серед обов’язкового: амуніція, одяг, фляги, шоломи.

Крім форми, ЗСУ відмовились і від інших атрибутів радянського минулого. Зокрема, з’явилось нове професійне свято – День захисника України. А замість «Здрастуйте, товариші!» офіційне вітання військових тепер звучить як «Слава Україні! – Героям Слава!». Зміна символіки дуже важлива, вважає полковник запасу Юрій Повх. Вона допомагає на ментальному рівні піти від радянського минулого й почати будувати армію з власними традиціями.

Каталогова система харчування

На початку 2017 року в українській армії почала змінюватись система харчування.  Вона передбачає, що військовослужбовці можуть самостійно обирати собі страви на сніданок, обід і вечерю, а не отримувати якийсь певний набір, як це було раніше. Раціон харчування був збільшений з 32 позицій до 348, зокрема, додано свіжі овочі та фрукти. Відповідно до старих стандартів, Міністерство оборони не могло закуповувати бійцям навіть каву через відсутність цієї позиції у нормах харчування.

Крім того, армія почала відмовлятись від фірм аутсорсерів, які готують їжу для військовослужбовців, тепер військові частини самі наймають кухарів. Саме за такою системою побудоване харчування в арміях країн-членів НАТО – Канади і США, з яких  Україна бере приклад. У 2017 році на нову систему продовольчого забезпечення за каталогом продуктів харчування було переведено 23 військові частини та установи, впродовж 2018 року ще понад 50. У 2019 році перехід на натовську систему харчування повинен завершитись і весь особовий склад Збройних сил буде харчуватись по-новому.

Нове озброєння

Одним із найголовніших напрямків реформування Збройних сил є їхнє озброєння.  У 2017 році вітчизняні оборонні підприємства виготовили і передали ЗСУ понад 2000 одиниць озброєння. Серед найновіших розробок – РСЗВ «Вільха», ОТРК «Сапсан», ПТРК «Стугна-П».

Сьогодні на озброєнні української армії достатньо різноманітної бронетехніки як зарубіжного, так і вітчизняного виробництва. Це і БМД-2 «Будка», і БТР-3Е, і БТР-80, і БТР-4Е «Буцефал», і ББМ «Дозор-Б», і американський HMMWV, також відомий як «Хамві».

Важливо, що цього року Україна отримала збройну допомогу від США, зокрема, протитанкові комплекси «Джавелін», а також патрульні катери «Айленд». Експерти зауважують, що надання американської летальної зброї свідчить про потужну підтримку країни  на міжнародній арені.

«Ставлюся до «Джавелінів» як до дійсно позитивного політичного кроку, котрий є сигналом для всіх країн, а не лише для Росії, про те, що США надають великого значення розвитку обороноспроможності України й допомагатимуть їй у цьому», – зауважує військовий експерт Сергій Згурець.

Стандарти НАТО

21 червня цього року Верховна Рада ухвалила президентський законопроект «Про національну безпеку України», який визначає розвиток ключових безпекових напрямків та стратегії розвитку українського оборонно-промислового комплексу. Як стверджують автори, основна мета цього закону – наблизити Україну до стандартів Північноатлантичного альянсу. Закон впорядкував структуру Міноборони за зразком НАТО, перетворивши міністра оборони на політичну фігуру, а бойові питання – передав Генеральному штабу.

На практиці українська армія також наближується до НАТО. Власне, наші військові тренуються із солдатами іноземних країн, беруть участь у великих міжнародних навчаннях, наприклад, Rapid Trident. За стандартами НАТО вже підготовлено 1400 інструкторів.

За словами міністра оборони Степана Полторака, реформування армії за зразком НАТО має завершитись до 2020 року.

Військові експерти зауважують, що розбудова армії процес довготривалий і навіть п’яти років недостатньо, аби здійснити всі необхідні зміни. Водночас кожна деталь: сучасне озброєння, нові стандарти та покращені умови для військової служби – наближають Збройні сили до нової якості.

Є НОВИНИ? ЦІКАВІ ТЕМИ? ПИШІТЬ motsnyi1976@ukr.net

ТЕЛЕФОНУЙТЕ 050-064-94-14