Орендарі водних об’єктів для спрощення облову товарної риби допускають пониження рівня води у водоймах, вважаючи, що отримавши водне дзеркало в оренду, мають необмежені права щодо його використання на власний розсуд.

Діючим законодавством передбачено порядок регулювання та встановлення режиму роботи водного об’єкту, в тому числі і питання підвищення чи пониження рівня води орендарем водойми в ході здійснення ним своєї господарської діяльності з риборозведення Одними з основних дозвільних документів, що регламентують порядок використання водного об’єкту протягом року, наповнення чи його спрацювання у деякі періоди року є режим роботи водного об’єкту.

Відповідно до статті 76 Водного кодексу України, робота водогосподарських систем (водосховищ, каналів та інших зв’язаних між собою водних об’єктів) регулюється шляхом встановлення відповідних режимів для кожного водного об’єкта системи з урахуванням прогнозу водності. Режими роботи водних об’єктів розробляються Регіональним офісом водних ресурсів у Сумській області, а встановлюється Держводагентством за наявності договору оренди, паспорту на водний об’єкт та дозволу на спеціальне водокористування. В режимі роботи вказуються дані щодо орендаря, орендованого водного об’єкту, його наповненість на момент встановлення режиму, вимоги щодо спрацювання та подальшого наповнення з датами та необхідними об’ємами. Також зазначається можливість корегування раніше встановленого режими у відповідності до зміни кліматичних та гідрологічних умов. Режим роботи встановлюється лише на один рік. Вимоги щодо отримання режиму роботи орендованої водойми прописані у статті 51 Водного Кодексу України. Рівень води і рибогосподарських водних об’єктах має бути достатнім для забезпечення природного відтворення та життєдіяльності гідро біонтів (стаття 17 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів»).

Для встановлення режиму роботи орендованих водних об’єктів, орендарю необхідно надати до Регіонального офісу водних ресурсів у Сумській області наступний перелік документів:

  1. Заява.
  2. Договір оренди водного об’єкта.
  3. Діючий дозвіл на спеціальне водокористування.
  4. Паспорт водного об’єкта.

На основі паспортних даних, гідрологічної інформації та кліматичних умов, що склалися у басейні річки, до якої відноситься орендований водний об’єкт, розраховується водогосподарський баланс. Після цього розробляється сам режим та надається на встановлення до Держводагентства. Протягом двох тижнів заявник отримує відповідний режим. Встановлений режим може передбачати як повне спрацювання так і часткове. Порушення вимог встановленого режиму тягне адміністративну відповідальність. Встановлені режими також надаються Державній екологічної інспекції для подальшого контролю за роботою водних об’єктів.

Наявність дозволу на спеціальне водокористування без встановленого режиму експлуатації не дає право на скид води з орендованого водного об’єкту та є порушенням водного законодавства. Згідно вимог Водного кодексу України дозвіл на спеціальне водокористування надається на 3-5 років для орендованих водних об’єктів. Режим експлуатації розробляється та встановлюється щорічно.

За матеріалами Управління Державного агентства рибного господарства у Сумській області

Є НОВИНИ? ЦІКАВІ ТЕМИ? ПИШІТЬ motsnyi1976@ukr.net

ТЕЛЕФОНУЙТЕ 050-064-94-14