Щорічно остання субота листопада – це День пам’яті жертв Голодомору, день спільного болю всіх українців. Без сумнівів, ми зобов’язані закарбувати в серцях і ніколи не забувати про мільйони безневинних жертв злочинної комуністичної влади, приречених нею на страшну голодну смерть. Про Голодомор мало просто пам’ятати – про нього потрібно говорити, адже навіть через 85 років після цього жорстокого геноциду про нього знають надто мало.

Ідея спорудити в Торонто монумент жертвам Голодомору в Україні зародилася давно, і нарешті у квітні 2017 року розпочалося будівництво Меморіалу – проекту Конгресу українців Канади, відділу Торонто, за значної підтримки мера Торонто John Tory, the City of Toronto Council та Canadian National Exhibition (CNE). До його спорудження долучилися Temerty Family Foundation, Ukrainian Credit Union, Buduchnist Credit Union, Shevchenko Foundation, Ihnatowycz Family Foundation and George and Jean Ochrym та інші численні жертводавці.

У центрі меморіальної композиції – бронзова статуя дівчинки, що відома під назвою “Гіркі спогади дитинства”, авторства Петра Дроздовського. Саме вона вважається найбільш вдалим відображенням трагедії і є головним композиційним елементом пам’ятників жертвам Голодомору в Києві, Вашингтоні та Едмонтоні. Навколо статуї розташовано три інсталяції у вигляді зламаних млинів – Millstone Gardens, як нагадування про те, що голод в Україні був штучно створений сталінським режимом. Також біля пам’ятника буде встановлена таблиця з іменами доброчинців, що профінансували його будівництво.

181019_Toronto_memory2

Не випадкова і локація розміщення меморіальної композиції: навпроти Princes’ Gates (Exhibition Place), неподалік Canada Boulevard. Автори проекту впевнені, що таке розташування монумента приверне увагу до нього значної кількості пішоходів. Потопаючий у зелені парку пам’ятник жертвам Голодомору викликатиме як почуття спокою, так і глибокої печалі за безневинно замордованими життями. Споглядаючи у тихому мовчанні скульптуру, кожен може замислитися над страшними подіями в історії українського народу та вшанувати молитвою душі закатованих голодом земляків, а ті, хто не належить до української громади, дізнаються про трагічне минуле народу України.

181019_Toronto_memory3

Офіційне відкриття та освячення сповненої скорботи скульптурної композиції відбудеться 21 жовтня 2018 року на території Canadian National Exhibition (CNE). Після урочистостей очікується прийом у Beanfield Centre, що розташовується через дорогу. На цей важливий для української громади захід завітає скульптор П. Дроздовський і поділиться враженнями від новозведеного проекту.

Згадувати минуле подекуди надзвичайно боляче, проте ми повинні донести у майбутнє трагічні сторінки історії українського народу, зокрема Голодомор, щоб пам’ятали, щоб, як і ми, вшановували померлих підростаючі покоління. Віриться, що зведений у Торонто монумент жертвам Голодомору в Україні – ще один крок до цієї мети.

Джерело:
http://razom.media/21-zhovtnya-2018-u-toronto-vidbudetsya-vidkryttya-monumenta-zhertvam-holodomoru-1932-33-rokiv-v-ukrajini/
21 жовтня 2018 у Торонто вiдбудеться вiдкриття монумента жертвам голодомору 1932-33 рокiв в Українi
October 12, 2018 by Медіа група РАЗОМ