26 квітня − День Чорнобильської трагедії. Цього дня у 1986 році на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний хімічний вибух, який спричинив руйнування частини реакторного блоку та машинного залу. 

За інформацією офіційного сайту ДСП “ЧАЕС”, упродовж декількох годин після руйнування 4-го енергоблока пожежним і персоналу ЧАЕС вдалося ліквідувати численні вогнища, що запобігло загрозі поширення пожежі на інші енергоблоки. Відразу після аварії були зупинені спочатку 3-й енергоблок, що знаходиться у одній будівлі з 4-м, а потім 1-й і 2-й енергоблоки.

27 квітня було повністю евакуйовано місто Прип’ять, що розташовано у 3 км від ЧАЕС.

2 травня було прийнято рішення про евакуацію населення з 30-км зони ЧАЕС та інших населених пунктів, що піддалися радіоактивному забрудненню. Згодом, до кінця 1986 року, із 188 населених пунктів (включаючи Прип’ять) було відселено близько 116 тисяч осіб.

2

Обліт Прип’яті в день евакуації 27-го квітня

3

На підступах до ЧАЕС

4

Пожежні працюють поблизу зруйнованого енергоблоку

5

Дезактивація ґрунту поблизу АБК-1

6

Робототехніка, що була задіяна у ліквідації наслідків

29 травня 1986 року для «захоронения 4-го енергоблоку ЧАЕС та споруд, що до нього відносяться» було прийнято рішення про будівництво об’єкту під назвою “Укриття 4-го блоку ЧАЕС”. На його будівництвом працювало близько 90 000 осіб. “Укриття” спорудили за 206 діб.

За інформацією інформаційного агенства Укрінформ, Україна звернулася до міжнародної спільноти щодо проведення конкурсу проектів із перетворення об’єкта «Укриття». У 2004 році провели тендер на проектування і спорудження нового «саркофагу» –  Нового безпечного конфайнмента. Цей проект повністю профінансовано Європейським банком реконструкції та розвитку: кошти на будівництво, а це близько 1,5 млрд Євро, надали 40 країн-донорів. Зрештою, 10 серпня 2007 року був підписаний Контракт щодо будівництва НБК, а 29 жовтня 2007 року почалися роботи.

29 листопада 2016 року Арку НБК було насунуто на об’єкт «Укриття». Нині новий конфайнмент над зруйнованим енергоблоком Чорнобильської АЕС готують до введення в експлуатацію. Надалі будуть роботи з демонтажу нестабільних конструкцій об’єкту «Укриття». За задумом проектувальників, нова споруда зможе вирішити проблему, як мінімум, на сто років, хоча ліквідувати станцію планують у 2065 році.

Міжнародний день пам’яті про чорнобильську катастрофу – проголошено 8 грудня 2016 року резолюцією Генеральної Асамблеї ООН. Зазначений день пам’яті відзначається щорічно 26 квітня, починаючи з 2017 року.

Фото: ДСП ЧАЕС

Сьогодні День пам’яті Чорнобильської трагедії: історія та архівні фото

Є НОВИНИ? ЦІКАВІ ТЕМИ? ПИШІТЬ  motsnyi1976@ukr.net

ТЕЛЕФОНУЙТЕ 050-064-94-14