В УКРАЇНІ ВПЕРШЕ СТАРТУВАЛО ШИРОКОМАСШТАБНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ STEPS ДЛЯ ОЦІНКИ РИЗИКІВ РОЗВИТКУ НЕІНФЕКЦІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

Таке дослідження дозволяє оцінити загальний стан здоров’я учасників по декількох показниках та визначити, які несприятливі фактори впливають на здоров’я

Дослідження STEPS проводиться на Сумщині, як і в усіх областях України. Перелік населених пунктів, де буде проводитись дослідження наведено у таблиці.

Вибірка дослідження включає доросле населення України (міське і сільське) із загальною кількістю потенційних учасників – 7 700 осіб. Учасники дослідження (респонденти) обираються випадковим чином. Участь у дослідженні є добровільною. Інформація, яку надають респонденти, є повністю конфіденційною та буде використана лише з дослідницькою метою. До проведення дослідження залучені професійні інтерв’юери, які пройшли спеціальне навчання.

Це дослідження складається з трьох кроків: інтерв’ю учасників з метою виявлення факторів поведінкового ризику та історії здоров’я, пов’язаної з неінфекційними захворюваннями; вимірювання зросту та ваги, окружності талії та стегон, артеріального тиску і частоти серцевих скорочень; вимірювання біохімічних показників здоров’я (глюкози і ліпідів в крові швидкими тестами, рівень натрію, креатиніну, калію та йоду в сечі).

Дослідження надає можливість отримати такі репрезентативні національні дані, які можна буде порівнювати з міжнародними: поточний рівень вживання алкоголю та тютюну; поточний рівень споживання овочів і фруктів; рівень споживання солі; рівень фізичної активності; історію НІЗ та їх лікування; поточну поширеність надмірної ваги та ожиріння, підвищеного артеріального тиску, рівня глюкози в крові та холестерину.

 

Довідково: Неінфекційні захворювання (НІЗ) – це хворобливі стани, які не передаються від людини до людини, тривало перебігають і повільно прогресують, а також погіршують психоемоційне і фізичне здоров’я. НІЗ с результатом поєднаного впливу генетичних, фізіологічних, екологічних і поведінкових чинників: https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/neinfekciyni-zakhvoryuvannya.

У всьому світі більше 130 країн хоча б один раз брали участь в дослідженні STEPS. У деяких країнах дослідження STEPS проводилося неодноразово, в Україні проводиться вперше. Дослідження STEPS в Україні проводиться в рамках реалізації Національного плану заходів щодо НІЗ захворювань для досягнення глобальних цілей сталого розвитку до 2030 року https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/530-2018-%D1%80.

План розроблений МОЗ України з експертною підтримкою ВООЗ та затверджений Урядом України 26 липня 2018 року. Реалізація національного Плану передбачає досягнення наступних цілей до 2030 року: на третину зменшити передчасну смертність від неінфекційних захворювань; зупинити зростання захворюваності на ожиріння і діабет, знизити смертність від ДТГ1 та ін. Але ефективність програм держави по досягненню зазначених цілей може бути знижена за рахунок поширеності факторів ризику розвитку НІЗ. Для розробки ефективних методів зниження впливу факторів ризику, необхідна об’єктивна картина їх поширеності. Саме з цією метою проводиться дослідження STEPS.

Детальна інформацію про дослідження – на офіційних сайтах:

Центру громадського здоров’я МОЗ України: https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/neinfekciyni-zakhvoryuvannya/nacionalne-doslidzhennya-steps-v-ukraini;

Всесвітньої організації охорони здоров’я: https://www.who.int/ncds/surveillance/steps/ru/

Є НОВИНИ? ЦІКАВІ ТЕМИ? ПИШІТЬ motsnyi1976@ukr.net

ТЕЛЕФОНУЙТЕ 050-064-94-14