01 липня 2020 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» №2617-VIII від 22.11.2018, яким запроваджено інститут проступків та, відповідно до п. 4 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення», установлено, що з дня набрання чинності цим Законом у кримінальних провадженнях про злочини, визначені як кримінальні проступки, в яких до дня набрання чинності цим Законом особам не повідомлено про підозру у вчиненні злочину, подальше досудове розслідування здійснюється у порядку, встановленому главою 25 Кримінального процесуального кодексу України. Досудове розслідування кримінальних проступків здійснюється у формі дізнання.

У ст. 381 КПК України та 382 КПК України передбачено, що суд має право призначити розгляд у судовому засіданні обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку та викликати для участі в ньому учасників кримінального провадження, якщо визнає це за необхідне або суд розглядає обвинувальний акт щодо вчинення кримінального проступку без проведення судового розгляду в судовому засіданні за відсутності учасників судового провадження, якщо обвинувачений не оспорює встановлені під час дізнання обставини і згоден з розглядом обвинувального акта.

Підставою для розгляду обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку у спрощеному провадженні є встановлення прокурором під час досудового розслідування, що підозрюваний беззаперечно визнав свою винуватість, не оспорює встановлені досудовим розслідуванням обставини і згоден з розглядом обвинувального акта за його відсутності, а потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, не заперечують проти такого розгляду, прокурор має право надіслати до суду обвинувальний акт, в якому зазначає клопотання про його розгляд у спрощеному порядку без проведення судового розгляду в судовому засіданні.

Так, 22.12.2020 Краснопільським віділлом Охтирської місцевої прокуратури до суду направлено обвинувальний акт відносно жителя Краснопільського району громадянина Б., який будучи особою, яка раніше вживала наркотичні речовини, знаючи, що дикорослі кущі рослин коноплі є нарковмісними, зірвав одне стебло з листям для подальшого власного вживання шляхом куріння, без мети збуту, яке зірвав, переніс до себе додому та зберігав до вилучення працівниками поліції.

Під час санкціонованого обшуку домоволодіння громадянина Б., останнім видано наркотичні речовини та за висновком експерта, загальна маса наркотичної речовини в перерахунку на висушену речовину, яку вилучено, становить 68,99 г.

Таким чином, дії громадянина Б. кваліфіковано за ч.1 ст.309 КК України як незаконне придбання та зберігання наркотичного засобу без мети збуту.

Громадянин Б. за участі захисника написав заяву про розгляд кримінального провадження у спрощеному порядку без виклику сторін, тому 28.12.2020 судом ухвалено вирок, яким громадянина Б. засуджено до покарання із застосуванням ст.75 КК України (призначено покарання із застосуванням іспитового строку).

Прокурор Краснопільського відділу

Охтирської місцевої прокуратури

Лисаченко О.В.