Згідно до Закону України «Про протидію торгівлі людьми» визначено, що «торгівля людьми» — це здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином.

     Також, подібне тлумачення даного поняття міститься у ст. 149 Кримінального кодексу України – торгівля людьми або здійснення іншої незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану особи, —караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

     У протоколі «Про попередження і припинення торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми, і покарання за неї» торгівля людьми  означає здійснювані з метою експлуатації вербування, перевезення, передачу, приховування або одержання людей шляхом загрози силою або її застосування або інших форм примусу, викрадення, шахрайства, обману, зловживання владою або уразливістю положення, або шляхом підкупу, у вигляді платежів або вигод, для одержання згоди особи, яка контролює іншу особу.

Особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми повинна здійснити наступні кроки.

1. Подати за місцем перебування до місцевої держадміністрації заяву про встановлення статусу за формою, затвердженою Мінсоцполітики. Іноземець або особа без громадянства, що не володіє українською або російською мовою, заповнює заяву з перекладачем. Для встановлення статусу дитині, яка постраждала від торгівлі людьми, заява подається до місцевої держадміністрації її законним представником або особою, якій стало відомо про таку дитину.

2.Пройти співбесіду з відповідальною особою, яка призначається протягом трьох днів з дня подання заяви та заповнити опитувальний лист. Під час співбесіди Посадова особа оформляє розписку про нерозголошення відомостей, які їй стали відомі під час проведення співбесіди.

      На підставі інформації, отриманої під час проведення співбесіди, посадова особа оформляє протягом двох робочих днів облікову картку особи, проводить перевірку відомостей отриманих під час проведення співбесіди та направляє документи до Міністерства соціальної політики.

      Відповідно до постанови КМУ № 417 від 23.05.2012 року «Про затвердження Порядку встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми» – процедура отримання статусу не повинна перевищувати 19 робочих днів з моменту звернення особи.

     Статус надається терміном на 2 роки та може бути продовжений строком на 1 рік і підтверджується відповідною довідкою.

     Порядок виплати одноразової матеріальної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України 25.07.2012 № 660.

      Розмір матеріальної допомоги виплачується одноразово у розмірі трьох прожиткових мінімумів для відповідної категорії осіб (діти віком до шести років; діти віком від шести до 18 років; працездатні особи; особи, які втратили працездатність), установлених на момент звернення особи за матеріальною допомогою.

     За виплатою допомоги в разі підтвердження статусу постраждалої особи від торгівлі людьми необхідно звертатися  до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення за місцем проживання (перебування) особи, яка постраждала від торгівлі людьми.

     Законодавчо визначені положення з питання протидії торгівлі людьми, порядку надання статусу постраждалих, порядку надання матеріальної та інших допомог громадяни можуть переглянути за посиланнями:

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3460-17#Text

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3739-17#Text

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/417-2012-%D0%BF#Text

http://surl.li/abdpy

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/660-2012-%D0%BF#Text

Краснопільське бюро правової допомоги

(за матеріалами довідково-інформаційної платформи правових консультацій   «Wikilegalaid»  https://wiki.legalaid.gov.ua

За отриманням безоплатної правової допомоги звертайтесь до :

Сумський місцевий центр –

4000, м. Суми, вул. Петропавлівська,108 телефон: 066-771-32-61, тТелефон: 098-380-69-38

Email: sumy1.sumy@legalaid.sm.ua

Білопільське бюро правової допомоги –

41800, м. Білопілля, вул. Соборна, 53. тел.(05443) 9-10-87

Краснопільське бюро правової допомоги –

42400, смт. Краснопілля, вул. Перемоги, 2. тел.(05459) 7-11-24, (05459) 7-11-74

Путивльське бюро правової допомоги –

41500, м. Путивль, пр-т Іоанна Путивльського , 46.  тел. (05342) 5-48-44, (05442) 5-49-44

Окрім того, в Україні діє єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги –

0-800-213-103 (Цілодобово, у межах України – безкоштовно)