28 серпня на семінарі в центрі зайнятості керівник Краснопільського бюро правової допомоги Сергій Куцеренко  відповів громадянам, які перебувають на обліку як безробітні, втому числі  освітянам, що звільнились з роботи за різними обставинами, про порядок призначення пенсій за вислугу років. 

«У зв’язку зі змінами у 2015 року пенсійного законодавства, до системи безоплатної правової допомоги звертаються освітяни, які набули спеціального стажу більше 25 років, але не досягнули певного віку, з питанням, чи мають вони право на пенсію за вислугою років незалежно від віку » – зосередив увагу присутніх спікер заходу. «Відповідаючи на це питання, – продовжив юрист,- слід керуватись рішенням Конституційного Суду України (далі – КСУ)   від 04.06. 2019  по справі N 2-р/2019¸який зазначив, що  відповідно до ст. 52 Закону України “Про пенсійнезабезпечення, право на пенсію за вислугу років мають, зокрема, працівники освіти відповідно до пункту “е” статті 55. Так, пунктом “е” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення” (в редакції до внесених змін Законом Українивід 02.03.2015 №213-VІІІ, що набрали чинності 01.04.2015) було передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

А тому, внесення змін Законом N 213 до оспорюваних положень Закону N 1788 щодо підвищення на п`ять років пенсійного віку для жінок, збільшення на п`ять років загального та спеціального стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за вислугу років, здійснювалося без урахування юридичної природи призначення пенсії за вислугу років, визначеної статтею 51 Закону N 1788, а саме того, що вказана пенсія встановлюється окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Тому, такі зміни в пенсійному законодавстві не відповідають конституційним принципам прав і свобод людини, соціальної держави і визнані КСУ неконституційними.

Отже, з 04 червня 2019 року єдиною умовою для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту “е” статті 55 Закону України №1788-ХІІ є наявність спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

В зв’язку з цим, при наявності відповідного спеціального стажу, освітяни, медичні працівники та працівники соціальної сфери мають право на пенсію за вислугу років незалежно від віку.

Алгоритм дій  громадян зазначеної  категорії досить простий – слід спочатку звернутися до Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за вислугу років,  надати відповідний перелік документів. Після відмови ПФУ у призначенні пенсії оскаржити дії цього органу до адміністративного суду. Саме суд, враховуючи зазначене рішення КСУ, прийме відповідне рішення.

Прикладом позитивного вирішення питання позивачки є рішення Сумського окружного адміністративного суду  від 18.01.2021 по справі №480/8108/20.

Спікер:Куцеренко