Щоб у домі було тепло, треба порозумітися мешканцям будинку, місцевій владі та державі

Знаєте, наші мешканці подружилися завдяки цій програмі, вже у неофіційній обстановці розповідає Валентина Трохименко, голова ОСББ «Земська, 39». – Не лише «Енергодому», а ще раніше – як створювали ОСББ. Дім ніби невеликий, але живемо всі розрізнено. Іноді заходив мешканець у підʹїзд і до сусідів, які на лавочці сидять, навіть не вітався. А коли почали проводити збори зі створення обʹєднання співласників багатоквартирного будинку, познайомилися. …Ой, які скандали у нас на початку були, ви не уявляєте! Я навіть Миколу Коломійця викликала на ті збори (Микола Коломієць – регіональний консультант у Чернігівській області  Програми IFC підтримки Фонду енергоефективності – ред.). Він якось уміє аргументовано переконувати. …А потім таки зрозуміли: ніхто, крім нас, у нашому домі нічого не зробить. І зараз якось усі одне одного підтримують. На суботники  всі сходяться. І поприбираємо, і куліш разом зваримо. Влітку людину наймаємо, аби траву в дворі скосили – і то не один раз. Ясно, з сусідніх домів дивляться: у нас чисто, а у них – бурʹяни. Чого так? Та зробіть і собі, щоб у вас чисто було!.. Минулий Новий рік біля будинку разом зустрічали…

Справді, коли великий гурт журналістів і офіційних діячів висадився на Земській і Валю почали розпитувати про їх справи, біля сусіднього підʹїзду зібрався гурток, як ми зрозуміли, «болільників». Коли повз них пішли до підвалу дивитися модернізовані будинкові тепломережі, коментували: «Валю, ми там все відкрили, слідкуємо. У тебе все в порядку?..»

Валентина Трохименко показує у підвалі свого будинку виконані роботи. А, Перший заступник Міністра розвитку громад та територій України Василь Лозинський на жартівливі зауваження присутніх жартівливо відповідає: він той міністр, який звик лазити підвалами будинків.

Чому Медіа день для журналістів центральних ЗМІ України, Чернігівщини та Сумщини «Велика енергомодернізація країни чи це можливо?» привів нас саме до Прилук? Невже на Сумщині немає хороших прикладів подібної роботи? Довго пояснювати не варто.  Пропоную подивитися на карту, що показує рівень реалізації проєктів у областях України. Бачите Суми? 11 проєктів на всю область. У сусідньої Чернігівщини, куди ми й поїхали вивчати досвід, 37. Вже не говоритимемо про Волинь із її 146 заявками чи Львівщину зі 104-ма. До Сумщини за кількістю звернень до Фонду дорівнюється Херсонщина, а гірші показники лише у двох областей: Закарпатської – 4 проєктні бажання та Буковини – 2.  

Від ОСББ лише Прилук Фонд отримав 6 Заявок на участь у програмі «Енергодім» (понад половину того, що хоче вся наша область!). Усі шість отримали схвалення Фонду та відшкодування вартості попереднього енергетичного аудиту. 

  …Коли ми обрахували на зборах, скільки нам треба для приведення будинку до ладу, – був шок! – розповідає Валентина Трохименко. – Коли дізналися, скільки коштуватиме енергоаудит, а це вийшло 2 мільйони 800 тисяч – ще один шок! А ще ж проєктно-кошторисна документація… Та коли 70% нам пообіцяли відшкодувати, – вже інакше почали сприймати. І погодилися взяти кредит на ці роботи… 

Загальна очікувана вартість проектів у Прилуках – 26,3 млн грн. Частка, яку беруть на себе гранти, – 18,4 млн грн. До речі,  6,6 млн з цієї суми вже сплачено. А основний показник – середній рівень економії енергії від впровадження енергоефективних заходів, попередньо розрахований енергоаудиторами, 35,1%. 

Обʹєднання СББ «Земська 39»у рамках програми «Енергодім»обрало пакетБ «Комплексний» більш розгорнутий та вартісніший. Тож тут реалізували такі енергоефективні заходи,  як модернізація індивідуального теплового пункту (ІТП); теплоізоляція або/та заміна трубопроводів системи внутрішнього теплопостачання в неопалювальних приміщеннях; теплоізоляція або/та заміна трубопроводів системи гарячого водопостачання в неопалювальних приміщеннях; гідравлічне балансування системи опалення шляхом встановлення автоматичних (балансувальних) клапанів; комплекс робіт із теплоізоляції та улаштування зовнішніх стін; заміна або ремонт зовнішніх дверей або/та облаштування тамбурів зовнішнього входу; заміна або ремонт блоків віконних та блоків балконних дверних у приміщеннях (місцях) загального користування будівлі. Все це вилилося у понад 4 млн грн, але розмір гранту складає близько 3 млн грн, заявлена річна економія від впровадження Проекту  235,5 тис. кВт·год/рік   або 382,8 тис грн.

Складні терміни – термінами, а ми підходимо до жінок-«болільниць» із будинку 39:  чи змінилося щось із організацією ОСББ та впровадженням теплого проєкту? Звичайно, безапеляційно кажуть мешканки. Тепер порядок скрізь. Усі знають, що можна робити і вирішують, що треба робити. Після реконструкції ті квартири, які завжди скаржилися на холоднечу – наприклад, кутові, тепер мають таку саму температуру, як інші. І вона тепер не нижча 21 градуса. Так, зараз оплата за квадратний метр збільшилася десь удвічі – але це менше 10 гривень, і всі розуміють: це тому, що будинок сплачує кредит. Головне ж, тимчасове підвищення цілком компенсується тим, що мешканці, порівняно з попередніми аналогічними періодами, сплачують за опалення на 45-50% менше. 

ОСББ «Героїв авіаторів 62» має схожу історію і схожі показники. Голова обʹєднання Олена Фесенко показує теплий підʹїзд, розповідає про роботи, проведені в будинку. Погоджується з колегою Валентиною: так, і їх дім зі створенням ОСББ здружився, згуртувався.

Ми з військових,  розповідає Олена. – Після так би мовити реформування армії залишилися ні в тих, ні в сих. Житло для кожної родини дуже важливе, але ж треба, аби будинок був у порядку. Й ніхто не прийде й за нас не поремонтує і не прибере.

Цей будинок на два-три роки молодший того, що ми оглядали на Земській, тобто йому теж за 60. Роботи з його вдосконалення ще проводяться. Економія тут трішки менша, ніж у попередньому ОСББ, але 40% це теж суттєво і це відразу побачили у платіжках мешканці.

Олена Фесенко та директор ДУ «Фонд енергоефективності» Єгор Фаренюк.

Чи легко це було зробити? Важко, визнають у один голос голови. І зараз нелегко, бо це велика щоденна робота. На запитання сумʹян, чи великі гроші вони за це отримують, сміються. Валентина зізнається: менше тисячі, та й вона йде на відшкодування власних витрат – інтернету, канцтоварів. «А у нас на зборах голова сказав, що маємо скидатися, аби він мав не менше десяти тисяч за цю роботу», розповідає сумська журналістка. Чому сумʹяни вирішили, що ця справа має бути вигідним бізнесом, за нинішніх умов сказати важко. Звідки така інформація і такі погляди, відповідати самим сумʹянам. Але ж відомо, що не заробивши спочатку соціального капіталу, не заробиш і грошового. Ба – дехто вважає, що тут можна «зрубати бабки», а спільна справа – як піде… Але ж за таких підходів – не піде. 

Василь Лозинський, Перший заступник Міністра розвитку громад та територій України, виступаючи на «круглому столі» у Прилуках, переконує:

…Дива не буде. Енергоносії не стануть дешевшими. Тому енергонезалежність сьогодні реально є складовою незалежності держави. 

Чиновник дякує проєкту  «Підтримка ЄС для енергетичної незалежності країни», придставниця якого Хлое Алліо теж присутня на Медіа дні, за фінансову підтримку українських громадян у енергомодернізації.

А Єгор Фаренюк, директор ДУ «Фонд енергоефективності», визнає: Україна дуже відстала в цій роботі. Якщо, скажімо. Країни Балтії почали її наприкінці 90-х, то ми починаємо лише зараз й тепер мусимо наздоганяти.

Звичайно, остання теза викликає певний скепсис журналістів, бо ж темпи програми поки не такі, аби наздогнати. Та, втім, робота ця неминуча. Людині треба десь жити і це житло – передусім її турбота.

Інна Ярошенко, голова ще одного прилуцького ОСББ – «Героїв авіаторів 80»,  каже:

Найважче, щоб люди зрозуміли: якщо вони колись і отримали своє житло безкоштовно, то тепер воно – їхнє. І стіни тут їхні, і сходи. Бо часом бачимо, як людина у своєму приватному будинку живе, то й паркан пофарбує, й у дворі підмете. А тут ЖЕК має це робити? Про таке треба забути. 

Лунало питання й щодо фінансової спроможності мешканців: чи можуть пенсіонерки платити за модернізацію житла при їх ницих пенсіях? Та жінки – голови обʹєднань одностайні: це хибне розуміння ситуації. Справді, спочатку літні люди були проти кредитів, бо як їм за це платити? Але діти та онуки стали останнім важелем у вирішенні цього питання. Бо ж, перше, із модернізацією вартість житла суттєво зростає, а отже, дітям-онукам перейде дорожча і якісніша квартира. Он уже зараз видно: бажаючі придбати житло в першу чергу телефонують до їх домів, бо розуміють свою вигоду. Друге: коли діти-онуки дізналися про потреби батьків, то переважній більшості допомогли фінансово і бабочки (так їх називають голови) чи не першими сплачують свою частку до спільного казана теплого кредиту. А тепер зʹясувалося і третє: долучені до спільної справи, будинкові бабочки самі не мають боргів і допомагають «дотискувати» тих мешканців, які заборгували.

На початок грудня Фонд енергоефективності отримав та зареєстрував 849 заявок від українських ОСББ на участь у програмі, 678 проектів енергомодернізації будинків за програмою «Енергодім» знаходяться в роботі. 

Загальна вартість енергоощадних проектів понад 7 млрд грн, орієнтовна сума грантів, що отримають ОСББ, складе до 70% вартості проектів – це понад 4 млрд грн. Чи збільшаться ці цифри за рахунок сумських проєктів, покаже час. Головне розуміти: іти попереду легше, ніж когось наздоганяти.

Довідка

Фонд енергоефективності    єдина в Україні державна установа, створена Урядом України відповідно до Закону України Про Фонд енергоефективності з метою підтримки ініціатив щодо енергоефективності, впровадження інструментів стимулювання і підтримки здійснення заходів з підвищення рівня енергетичної ефективності будівель та енергозбереження

Програма підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків «Енергодім» це програма часткового відшкодування витрат на заходи з енергоефективності в багатоквартирних будинках. Програма затверджена 16 серпня 2019 року та діє до 31 грудня 2023 року на всій території України, окрім тимчасово окупованих територій.

Програма передбачає часткове відшкодування витрат ОСББ на заходи з енергоефективності у розмірі 40% вартості прийнятних заходів/робіт для пакету «Легкий» та 50% для пакету «Комплексний».

Очікуваний середній рівень економії споживання енергетичних ресурсів за сукупністю всіх проектів, що фінансуються в рамках Програми принаймні 20%. Участь в програмі можуть брати ОСББ.

Програма «Енергодім» фінансується за рахунок коштів статутного капіталу Фонду енергоефективності, що формується за рахунок державного бюджету України, а також внесків Європейського Союзу та Уряду Німеччини, реалізується у співпраці з IFC та GIZ.

Детальну інформацію про Фонд енергоефективності та програму «Енергодім» можна переглянути на веб-сайті eefund.org.ua та energodim.org

Алла ФЕДОРИНА

Суми-Прилуки-Суми