Іноді трапляється так, що при наданні державних соціальних допомог громадянам  працівники структурних підрозділів соціального захисту населення допускають виплату надмірно нарахованої суми допомоги.

Звичайно це відбувається за двох умов:

  • громадянин умисно чи неумисно приховав свій чи родинний сукупний дохід, чи неправильно заповнив   декларацію, яку він подає разом з відповідною заявою про надання тієї чи іншої соціальної допомоги;
  • така перевиплата здійснена по вині працівника відповідного органу.

І в першому і в другому випадку при здійсненні перевірки надання таких допомог працівниками структурних підрозділів соцзахисту виявляються такі невідповідності і до громадянина надходить вимога про повернення таких коштів.

У разі умисного подання недостовірних даних, вказаних в декларації про доходи, громадянин може понести кримінальну відповідальність, наприклад  за ст. 190 КК України ( шахрайство). У цьому випадку подальша виплата соцдопомог припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний період допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

В разі помилкового занесення таких даних до декларації громадянин може або добровільно повернути надмірно виплачену суму коштів, або понести цивільну відповідальність та до нього може бути застосоване примусове стягнення коштів на підставі рішення суду органами виконавчої служби.

В разі надмірного  нарахування відповідних сум соцдопомоги з вини працівника соцзахисту, такий працівник може нести як адміністративну, так і кримінальну відповідальність в залежності від розміру заподіяної шкоди державі. Також, працівник несе дисциплінарну відповідальність, може бути позбавлений права займати відповідні посади за рішенням суду, а також до нього можуть бути застосовані заходи трудового законодавства – звільнення працівника в зв’язку з втратою довір’я(п. 2 статті 41 Кодексу законів про працю ).

Крім цього,   за збиток, завданий підприємству, установі, організації внаслідок порушення покладених на працівників  трудових зобов’язань вони несуть матеріальну відповідальність (ст.130 КЗпП України).

Чи буде повертати надмірно виплачені кошти громадянин, якого стосувалась відповідна допомога , в разі помилки працівника установи?

Так, у цьому випадку громадянин повинен повернути надмірно виплачене в тому разі, коли він розумів незаконність надмірно нарахованих коштів. Його дії щодо повернення коштів можуть бути як добровільними, так і за рішенням суду.

В разі надмірно виплачених коштів між громадянином та установою, що їх виплатила,  може бути укладена відповідна угода про розстрочку платежів на відповідний період до повного погашення суми. Ще один варіант – установа, що продовжує виплачувати відповідну соцдопомогу, може стягувати кошти (борг) за рахунок сум наступних виплат допомоги у розмірі, який не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.

Такий порядок слідує з Постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» , який передбачив зміни у наступних нормативних актах:

  • Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги;
  • Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
  • Положенні про порядок призначення житлових субсидій;
  • Порядку надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею;
  •  Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми;
  •  Порядку виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;
  • Порядку виплати допомоги на дітей фізичним особам – підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку.

Слід звернути увагу також на те, що у разі смерті одержувача соціальної допомоги повернення надміру нарахованих коштів проводиться іншою повнолітньою особою, яка врахована при визначенні права та розрахунку розміру призначеної допомоги, або особою, якій виплачена не отримана за життя померлого соціальна допомога, віднесена до спадщини. При не призначенні на наступний термін соціальної допомоги, надміру нараховані кошти повертаються на підставі заяви одержувача допомоги про їх добровільне повернення. У разі не повернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки управління вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку з покладанням обов’язку на одержувача.

Правову підтримку у вирішенні спірних питань Ви можете отримати , звернувшись за безоплатною правової допомогою до :

Сумський місцевий центр –

4000, м. Суми, вул. Петропавлівська,108 телефон: 066-771-32-61, тТелефон: 098-380-69-38

Email: sumy1.sumy@legalaid.sm.ua

Краснопільське бюро правової допомоги

42400, смт. Краснопілля, вул. Перемоги, 2. тел.(05459) 7-11-24, (05459) 7-11-74

Окрім того, в Україні діє єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги –

0-800-213-103 (Цілодобово, у межах України – безкоштовно)

Зателефонувавши за ним, Ви зможете дізнатися адреси та контакти центрів у всіх регіонах України та отримати консультацію фахівців.

Краснопільське бюро правової допомоги