Альтернативна (невійськова) служба для віруючих під час воєнного стану досить актуальне тематика в нинішніх реаліях, тому пропонуємо ознайомитися з деякими особливостями даної категорії.

1️. Чи підлягають мобілізації на військову службу віруючі?

 Так, військовий обов’язок є однаковим як для віруючих, так і для невіруючих. Конституція закріплює рівність усіх громадян і не допускає дискримінації за ознакою релігії. Однак, варто звернути увагу особливістю є те, що для віруючих передбачена можливість заміни військового обов’язку альтернативною (невійськовою) службою, коли релігійні переконання не дозволяють воювати (ч. 4 статті 35 Конституції України).

2️.Яка процедура направлення на альтернативну службу під час мобілізації?

  Указ Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» не запроваджує обмеження конституційного права на свободу совісті та віросповідання. Тому звідси висновок – віруючі громадяни України, які згідно своїх релігійних переконань не можуть захищати державу зі зброєю у руках, мають право на альтернативну (невійськову) службу навість під час воєнного стану

Однак порядок направлення на альтернативну (невійськову) службу під час мобілізації не врегульовано законодавством України. Тим не менше, це не позбавляє віруючих громадян України цього конституційного права. В такому випадку згадана норма Конституції України повинна застосовуватися як норма прямої дії.

Тому віруючі у разі мобілізації (отримання повістки) в письмовій заяві до  Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (військкомату) можуть просити надати їм можливість виконувати військовий обов’язок у формі альтернативної (невійськової) служби. На підтвердження своїх релігійних переконань варто по-можливості додати довідку від своєї релігійної громади 

 Зразок заяви за посиланням: https://bit.ly/zaiava

3️. Чи мають право на альтернативну службу віруючі тих релігійних громад, які не згадані у Переліку, затвердженому Кабміном?

 На відміну від ч. 4 статті 35 Конституції України, стаття 2 Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» визначає умовою для отримання цього права належність призовника до «релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю». 

 При цьому Кабінет Міністрів України затвердив перелік таких релігійних організацій, який є додатком до постанови від 10.11.1999 року № 2066 

У випадку якщо ви вважаєте, що ваші права порушено ви маєте право захищати своє право у суді. 

Ви можете отримати безкоштовну правову допомогу У Сумському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Ми знаходимося за адресою: м. Суми, вул. Петропавлівська буд. 108 (приміщення Будівельного колежу).

Ми надаємо консультації дистанційно за телефонами:

066 771 32 61

098 380 6938