Під час воєнного стану для розширення можливостей людей, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують соціальних послуг, постановою Кабінету Міністрів України від 07.травня 2022 року № 560 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо надання соціальних послуг у разі введення надзвичайного або воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях» внесено зміни до деяких постанов щодо надання соціальних послуг, зокрема до Порядку надання соціальних послуг особам з інвалідністю та особам похилого віку, які страждають на психічні розлади, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 576; до Порядку організації надання соціальних послуг, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2020 р. № 587 “Про організацію надання соціальних послуг” та до Критеріїв діяльності надавачів соціальних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від        3 березня 2020 р. № 185.

Зокрема, відповідно до змін під час воєнного або надзвичайного стану людям з інвалідністю та літнім людям екстрено (кризово) можуть надаватися наступні соціальні послуги:

– інформування, консультування, консультативний кризовий телефон,

– надання притулку, нічний притулок, короткотермінове проживання;

– екстрене (кризове) втручання,

– представництво інтересів,

– підтримане проживання осіб похилого віку та осіб з інвалідністю, бездомних осіб,

– соціальний супровід сімей або осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах,

– догляд вдома, догляд стаціонарний, денний догляд, денний догляд дітей з інвалідністю, паліативний догляд,

– соціально-психологічна реабілітація,

– натуральна допомога,

– переклад жестовою мовою,

– транспортні послуги.

При відсутності необхідних документів для їх отримання достатньо лише одного документа:

– заяви від людини (для дієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена);

– заяви від законного представника (для недієздатних осіб, яким призначено опікунів);

– повідомлення уповноваженої особи органу опіки та піклування (для недієздатних осіб, які не мають законного представника).

Заяву про надання соціальних послуг можна подати до уповноваженого органу соціального захисту за місцем звернення, незалежно від задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи, що потребує соціальної послуги або безпосередньо до надавача соціальних послуг.

Рішення про надання послуг екстрено (кризово) приймається уповноваженим органом або надавачем соціальних послуг невідкладно та протягом однієї доби забезпечується їх надання.

Після завершення воєнного стану особа, яка подала заяву, протягом місяця надає уповноваженому органу документи, необхідні для прийняття рішення про надання соціальних послуг, які не було подано раніше.

Спрощено також критерії діяльності надавачів соціальних послуг на час воєнного або надзвичайного стану. Зокрема, вони зможуть залучати до надання послуг працівників і волонтерів, які не мають документів, що підтверджують їхній фаховий рівень. Також не буде прийматись до уваги наявність або відсутність фінансової заборгованості. Натомість, надавачі окремих соціальних послуг, які мають відповідати спеціальним критеріям, повинні підготувати та облаштувати укриття для отримувачів послуг та персоналу.

До кола суб’єктів, які можуть виявляти осіб у складних життєвих обставинах, Уряд включив волонтерів, адже здійснюючи волонтерську діяльність, роздаючи гуманітарну допомогу, волонтери можуть виявляти осіб похилого віку, осіб з інвалідністю, які залишились вдома і потребують сторонньої допомоги.

Начальник управління Тетяна ГАПОН

Ірина Лівунова 66-35-51