Цьогорічна посівна кампанія відбувалася в умовах війни. Українські аграрії
засіяли близько 75% відсотків площ. У Комітеті з питань аграрної та земельної
політики переконані, що Україна здатна забезпечити власну продовольчу безпеку, а також мати відповідний залишок для гарантування продовольчої безпеки світу. Іван Дейнека, голова асоціації фермерів і приватних землевласників Сумської області розповів про складнощі та проблеми фермерів нашої громади стосовно проведеної посівної та очікуваних врожаїв.

 • Іване Григоровичу, як відбувалася посівна у фермерів на Краснопільщині?
 • Скажу так – тяжко. Але, в основному, всі відсіялися. Звісно, не так, як у минулі роки, коли у майбутні врожаї вкладали дуже багато.
  У зв’язку з теперішніми обставинами, у меншому відсотку вносилися добрива, проблема була з пальним та його вартістю. Дехто з фермерів втратив частину сільгосптехніки.
  Жалітися нічого, все ясно – війна. Небагато землі лишилося не засіяною, можливо, хто близько від кордону, залишив, але то в більшості товариств, холдингів. Важко сказати. Подивимося, що осінь покаже.
 • Багато «подарунків» у полях лишили російські військові?
 • Весною, дякувати Богу, на наших краях обійшлося все благополучно, всі живі-здорові. Звісно, багато чого повитягували з землі.
  Основна маса фермерів провела «розмінування» боронами.
 • Незабаром жнива, зібрати врожай – це головне?
 • Проблема не лише в жнивах. Проблема з пальним, з реалізацією продукції, але найбільша наша проблема – місцезнаходження, бо ми розташовані в такій зоні, яка не приваблива ні для банків, ні для інвестицій, ні для товарних кредитів. На даний момент, поки йде війна, наша громада внесена у зону бойових дій, поки щось важко говорити і стверджувати.
 • Але ж аграріям мали надати кредити під мінімальні відсотки?
 • Скажімо так, обіцяли видавати – не відмовили, але й не надали. У нас така зона, можна сказати червона, що зараз не завжди і машини на завантаження сюди хочуть посилати, як раніше. Мости зруйновані, логістика важка, об’їзні маршрути. А основна проблема для усіх аграріїв, не лише для фермерів та, що порти закриті і реалізація та вартість продукції впала. У декого з сільгоспвиробників ще минулорічний врожай залишився, цьогорічний нікуди складати. Проблем дуже багато.
 • Про перспективи врожаю ще говорити зарано?
 • Так. Як пройдуть жнива не знає ніхто. Зараз підгодовують, мотижать, займаються потихеньку польовими роботами. Звісно, того урожаю, що завжди був, не очікуємо, бо вкладено всього менше, у зв’язку з недофінансуванням та низькою реалізацією продукції. Також у багатьох фермерів на полях воронки залишилися такі, що треба машинами возити землю. Зараз немає сенсу їх засипати, бо невідомо, що буде далі. Тяжкий випадок у тих фермерів, які на нулі (на кордоні), але вони теж відсіялися, хоча робили це під звуки пострілів. Збирати врожай там буде тяжко. Раніше була якась перспектива, щось можна було прораховувать, на даний момент це нереально. Але на крайній випадок продукція буде, голодні не будемо. А що нас чекає далі, покаже час, сподіваємося, як завжди, на краще.
 • Дякую, Іване Григоровичу, за спілкування. Щедрих врожаїв усім нашим фермерам та сільгоспвиробникам, а також зібрати продукцію без втрат. Дай Боже нам усім тихих днів та ночей, миру та Перемоги.
 • О. КИСЛЕНКО,
 • Газета “ПЕРЕМОГА”