Які цілі ставить Програма зараз на Сумщині? Які країни фінансують проєкт?
U-LEAD з Європою» – це партнерство між українським урядом, ЄС та його державами-членами Німеччиною, Швецією, Польщею, Данією, Естонією і Словенією, основною метою якого є надання підтримки територіальним громадам України в реалізації реформи місцевого самоврядування та реагуванні на потреби населення.
Наша мета наразі – підтримати територіальні громади у збереженні їхньої інституційної спроможності – здатності забезпечити виконання покладених на органи місцевого самоврядування базового рівня повноважень та надання якісних послуг населенню в умовах воєнного стану.
Як війна змінила роботу Програми на час війни?
Звісно, нам довелося швидко адаптувати свою роботу до нових умов та шукати нові ефективні формати співпраці. Але Програма не припиняла своєї діяльності в Україні й навіть на самому початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, всі 24 регіональні офіси Програми в кожній з областей залишалися на зв’язку з громадами та продовжували їх консультувати з актуальних питань.
У відповідь на нагальні потреби громад, спричинені війною, U-LEAD вже наприкінці березня було розпочато зовсім нову діяльність з надання «твердої допомоги» територіальним громадам,які постраждали від війни.
Потреби громад було згруповано у пакети підтримки трьох типів – «Відновлення», «Прихисток» та «Світло», які включали електроінструменти, міні-екскаватори, генератори, освітлювальні прилади, намети та товари першої необхідності для облаштування прихистків для внутрішньо переміщених осіб. Загалом в Україні таку допомогу отримали 333 громади, з них 22 – у Сумській області.
Ви працюєте з громадами, як змінилася комунікація?
З початком війни, ми працюємо з громадами у режимі онлайн. Натомість, U-LEAD значно розширила перелік можливих каналівзв’язку та стала більш доступною для наших партнерів –органів місцевого самоврядування.
Наприклад, створено спеціальну фейсбук-сторінку та телеграм-канал «U-LEAD консультує», де можна оперативно отримати відповіді на актуальні питання, які виникають у громад під час воєнного стану.
Наші радники постійно на телефонному зв’язку й звісно, ми продовжуємо проведення онлайн-заходів та консультативну підтримку територіальних громад з різних питань їхньої життєдіяльності.
Які найбільші проблеми в громад є зараз?
Найбільш поширеними є питання кадрового, організаційного та бюджетно-фінансового спрямування.
Звісно, серед основних проблем – збереження економічного потенціалу та вирішення щоденнихсоціально-побутових питань, які виникають у населення.
З самого початку збройної агресії рф актуальні питання підтримки та інтеграції ВПО. Залишаються у топі й теми секторального спрямування – функціонування закладів освіти, охорони здоров’я та соціального захисту.
Обстеження та відновлення пошкоджених інфраструктурних об’єктів та житла – теж на часі. Поряд з тим, ми передбачаємо виникнення й нових викликів – у сфері продовольчої та енергетичної безпеки.
Що конкретно ви робите для громад? Консультації, супровід, навчання, матеріальна підтримка?
Якщо ми говоримо про навчальну складову, то Програма «U-LEAD з Європою» організовує та проводить для територіальних громад інформаційні сесії, консультації, форуми тощо та залучає до цього процесу провідних експертів та фахівців. Скажімо, нещодавно говорили про написання проєктів для отримання міжнародних грантів в умовах війни.
Як я вже казала, спектр тем є доволі широким, але зв’язок з громадами постійно тримаємота намагаємося максимально оперативно допомогти їм у вирішенні їхніх проблем.
Найближчим часом стартуватимуть наші нові ініціативи щодо експертного супроводу громад у написанні проєктних заявок на конкурси донорської підтримки, а також щодо допомоги у розробці інвестиційних паспортів, програм інтеграції внутрішньо переміщених осіб та інших бюджетних програм спрямованих на відновлення та розвиток громад. А про невідкладну матеріальну допомогу (передачу громадам обладнання та інших необхідних товарів) вже говорили.
Тому, як бачите, ми є гнучкими у цьому сенсі та намагаємось бути максимально корисними для наших партнерів.
Яка тенденція: війна збільшила чи зменшила допомогу урядів країн ЄС на Сумщині?
Загалом зараз зросла кількість пропозицій донорської підтримки, які орієнтовані саме на вирішення нагальних питань в умовах воєнного стану.
Найчастіше – це швидкі конкурси, які мають доволі прості вимоги, тому громади у партнерстві з громадськими організаціями цілком можуть спробувати свої сили у підготовці таких заявок. А враховуючи складності з наповненням бюджетів, таке додаткове джерело фінансування, звісно не буде зайвим.
До речі, наприкінці минулого року та напочатку 2022 року, ми активно працювали з територіальними громадами, впроваджуючи комплексний курс «Кроки для спеціалістів з управління проєктами», під час якого представники органів місцевого самоврядування вчилися готувати та реалізовувати проєкти місцевого розвитку.
Сподіваюсь, що зараз у такій складній ситуації отримані навики їм стануть у нагоді.
Чи допомогли реформи, які в тому числі й завдяки Програмі проводилися, протистояти російській навалі?
Переконана, що так. Безумовно, ЗСУ та народ України проявили й продовжують проявляти величезний героїзм, що є основою у нашій боротьбі з агресором.
Але фактор сильного місцевого самоврядування неможна недооцінювати. Я б навіть сказала, що ця реформа пройшла та витримала перевірку війною.Тут мова йпро згуртованість, йпро прагнення людей жити вільно у своїх громадах,й про усвідомлення європейських стандартів життя та цінностей.
У багатьох випадках саме сільські, селищні, міські голови та старости, проявляючи чітку проукраїнську позицію, були основною підтримкою для мешканців та допомагали вирішували їхні нагальні питання у найскладніші часи.
А отримані завдяки децентралізації повноваження, допомогли їм оперативно вирішувати ці проблеми та координувати надання необхідних послуг населенню.
Керівниця ULEAD Сумський регіональний офіс Марина Лобова поділилася, як U-LEAD підтримує громади Сумщини, та розповіла про найбільші виклики для громад
Багато хто вважає, що воєнний стан обмежує місцеве самоврядування. Чи є небезпека втратити здобутки децентралізації?
Звісно, що воєнний стан – це особливий правовий режим управління державою, якому властива більша імперативність та координація з центру, насамперед, у безпеково-оборонних питаннях.
Проте, в інших напрямках, як то фінансово-господарський чи секторальний блок (освіта, охорона здоров’я, соціальний захист), цілком можливо та навіть необхідно зберігати децентралізований підхід та партнерський баланс у ланцюжку «державне управління – місцеве самоврядування». Важливо зберегти здобутки реформи.
До речі, наразі у Сумській області не утворено жодної військової адміністрації населених пунктів і всі органи місцевого самоврядування на базовому рівні зберігають свою дієвість по основних повноваженнях.
Як Програма планує працювати далі в Україні?
Програма «U-LEAD з Європою» має основний стратегічний план та мету – бути корисною для територіальних громад на складному шляху до перемоги України. Тому, всі оперативні плани також будуть зорієнтовані саме на це.
Джерело: http://spec-kor.com.ua/
#ОТГ_Інформ_Сумщина #Досвід_партнерства