Кашель — це завжди неприємно. А якщо він довгий час не минає, то ще і тривожно.

Це точно просто кашель? Чи може вже ознака того, що моя застуда перетворилася на… А тут уже все залежить від рівня вашої фантазії та глибини гугл-пошуку. Маючи тривалий кашель, можна встановити собі купу діагнозів: від лонг-ковіду до раку легенів. Та чи завжди тривалий кашель — це страшно?

Щотаке кашель?

Важливо зрозуміти, що кашель — це не хвороба. Це симптом, який допомагає нам позбавитись чогось, чого в нашому організмі бути не повинно. Ми відкашлюємо слиз, де можуть міститися збудники хвороб, викашлюємо пил, чужорідні предмети тощо. Але буває й так, що кашель затягується. У багатьох випадках це зовсім не означає, що ви захворіли на щось страшне.

Найчастіше кашель просто триває після вже перенесеної вірусної інфекції. Іноді він може не проходити і протягом 3–8 тижнів, але зазвичай усе ж таки минає самостійно й без лікування. 

Проте якщо ви кашляєте вже понад 8 тижнів і краще не стає — це точно причина звернутися до лікаря/ки, про що пише Національна служба здоров’я Великої Британії.

Яскравий приклад кашлю післявірусноїінфекціїцекоронавірус, — кажефтизіатриня та пульмонологиня Марина Корчинська. — Близько 5 % перехворілихможутькашлятиорієнтовнорік і більше”.

Лікарка наголошує, що дуже важливо бути уважними до проявів, які вказують на те, що кашель може бути симптомом небезпечного захворювання.

А саме:

  • кашель у динаміці стає інтенсивнішим;
  • мокротиння змінилось, у ньому з’явився гній чи навіть кров;
  • кількість мокротиння збільшилась;
  • відчуття стиснення в грудях.

Такожзвернітьувагу на симптоми, якісупроводжують кашель:

  • лихоманка;
  • утруднене дихання;
  • свистяче дихання;
  • втрата ваги;
  • сильна втома;
  • пітливість по ночах тощо.

“Часто причиною тривалого кашлю є синдром постназальногозатіканняабо ж рефлюкс езофагіт. Цеситуація, коли частинавмістушлункупотрапляє в стравохід, ротоглотку абодихальні шляхи”— каже лікарка. 

Вона не радить призначати собі самостійно ані ліки, ані діагностику. Самодіагностика у виглядімультиспіральноїкомп’ютерноїтомографії не додастьпацієнтовічипацієнтцірозуміння кашлю, а тому вартопроконсультуватися з фахівцем/чинею, перш ніжотриматиопромінення та витратитикошти. Часто зустрічаюдіагностику кашлю по Google й самопризначеннясобідосліджень. Не треба так”— пояснює Корчинська.

Причиною кашлю також може бути наша психіка. Такий кашель називають психогенним. 

Він часто виникає саме в дітей. Хоча кашель цей буває доволі гучним, він магічним чином минає, коли дитина спить або відвертає увагу на щось. Для лікування цього типу кашлю може знадобитись участь психотерапевта/ки чи психіатра/ині.

А якщоцетуберкульоз?

Звичайно, тривалий кашель може бути ознакою туберкульозу. Але фтизіатриня наголошує: якщо є туберкульоз гортані, трахеї чи бронхів, то кашель настільки надокучливий та стійкий до будь-яких препаратів проти кашлю, що пацієнти/ки досить швидко звертаються за допомогою.

“А от решталегеневих форм туберкульозуможепротікативзагалі без кашлю. Тому кашель не є типовим симптомом туберкульозу”— каже лікарка.

В продовження теми здоров’я читайте:

Реклама